Zápal ďasien: Zbavte sa ho a udržiavajte si zdravé ústa

Zápal ďasien – Gingivitída môže byť bolestivá. Našťastie s dobrou zubnou hygienou s čajovníkovým olejom môžete zápalovým stavom v ústnej dutine predchádzať. Prečítajte si, ako sa zbaviť zápalu ďasien.

Ako liečiť zápal ďasien?

Zapálené ďasná vám môžu spôsobiť veľa problémov, ak sa vám to stane, mali by ste to brať vážne. Zápal ďasien môže mať rôzne podoby, a preto neexistuje definitívna odpoveď na to, ako by mala liečba prebiehať. V niektorých prípadoch sa dá zápal odstrániť niekoľkými jednoduchými krokmi, zatiaľ čo v zložitejších prípadoch si to vyžaduje odbornú stomatologickú pomoc.

Máme pre vás niekoľko návrhov, ako mať zdravé ústa a ako môžete pomôcť svojim podráždeným alebo zapáleným ďasnám.

Čo môžete urobiť, aby ste predišli alebo zastavili rozvoj zápalu ďasien? 

Dobrá ústna hygiena je alfou a omegou. Zuby vám musia slúžiť po celý život a ak im každý deň venujete trochu lásky a starostlivosti, ostanú zdravé. Starostlivosť o ústnu dutinu zvyčajne pozostáva z troch jednoduchých krokov: 

  • Čistite si zuby ráno a večer. Používajte našu zubnú pastu s olejom z čajovníka, ktorá má vlastnosti prospešné pre vaše ústa. Na zubnú kefku príliš netlačte, pretože by mohla zbytočne ďasná dráždiť.
  • Používajte zubnú niť. Zvyšky jedla majú tendenciu uviaznuť medzi zubami, kam sa vaša zubná kefka nedostane, predídete tak riziku zápalu ďasien. 
  • Na záver použite ústnu vodu. Naša ústna voda s čajovníkovým olejom je na tento účel ideálna. S ústnou vodou sa zároveň vyhnete zápachu z úst. 

Dodržiavaním vyššie uvedených krokov odstránite zubný povlak a tým zabránite zápalu ďasien skôr, ako sa rozvinie do paradentózy . 


Produkty Australian Bodycare
pre každodennú starostlivosť
o ústnu dutinu


Úvod k Tea Tree oleju – čajovníkovému oleju

Tea Tree oil je esenciálny olej extrahovaný z austrálskeho stromu Melaleuca alternifolia. Nie je známe, ako dlho ľudia využívali antibakteriálne vlastností stromu, ale predpokladá sa, že domorodí obyvatelia Austrálie používali liečivé listy stromu na liečbu rôznych kožných ochorení.

Dnes sa esenciálny olej extrahuje a používa na mnoho rôznych účelov: Práve preto, že olej z čajovníka má protizápalové vlastnosti.  

Zubná kefka je váš najlepší priateľ, keď potrebujete dosiahnuť dobrú ústnu hygienu. Vďaka produktom z čajovníkového oleja bude vaša zubná kefka o niečo lepšie vybavená. Naša zubná pasta bola špeciálne vyvinutá na prevenciu zápalu ďasien a paradentózy. 

Lekárske ošetrenie

Ak máte iba podráždené ďasná, je pravdepodobné, že pri zvýšenej starostlivosti o ústnu hygienu podráždenie zmizne. V drvivej väčšine prípadov však pri zápale ďasien budete potrebovať stomatologické ošetrenie. 

Zo zubov je potrebné odstrániť tvrdé aj mäkké usadeniny a zubár môže vykonať dôkladné odstránenie zubného kameňa, vďaka čomu budú vaše ústa opäť čisté. Potom je už len na vás, aby ste pokračovali v každodennej starostlivosti a udržiavali baktérie na uzde. Ak budete dôsledne dodržiavať rannú a večernú hygienu, len zriedka uvidíte známky zápalu.

Čo je zápal ďasien? 

Už od malička sa učíme, že si musíme čistiť zúbky, inak sa objavia baktérie a diery alebo zubný kaz. Čo to presne je zubný kaz a čo v našich ústach spôsobuje? Nech už si deti predstavujú diery v zuboch alebo zúbkovú vílu akokoľvek, existenciu baktérií nemôžeme spochybniť.

Ak necháme baktérie v našich ústach hodovať, riskujeme, že skôr či neskôr dôjde k zápalu ďasien alebo k tvorbe zubného kazu. Platí to pre dospelých aj deti. 

Naše zuby sú obklopené tkanivom, ktorí ich drží na svojom mieste. Z viacerých dôvodov môže dôjsť k zápalu týchto tkanív. Ak sú zapálené iba ďasná a nie tkanivo, ktoré zub podopiera, ide o tzv. ochorenie ďasien alebo zápal ďasien.

Ak máte podozrenie na zápal ďasien, je dôležité, aby ste to nezanedbali. Ak sa zápalový stav nelieči, môže sa ďalej rozvíjať a šíriť sa do tkaniva, ktoré podopiera zuby. Môže dôjsť až k ustupovanie ďasien a obnažovaniu krčkov. Tento stav už nie je definovaný ako zápal ďasien, ale ako paradentóza. 

Našťastie môžete zápal ďasien sami spozorovať a niečo s tým urobiť skôr, ako sa rozvinie.


Zubná pasta Tea Tree oil s fluoridom

Prírodná ústna hygiena
pre zdravé ďasná a zuby


Aké sú príznaky zápalu ďasien?

Ak máte podozrenie na zapálené ďasná, môžete týmto príznakom venovať väčšiu pozornosť, aj keď sú v počiatočných štádiách veľmi mierne. Častné príznaky sú zvyčajne: 

  • boľavé ďasná
  • krvácanie ďasien

Ak máte jeden z týchto dvoch príznakov, mali by ste svojim ďasnám venovať potrebnú starostlivosť. Ak sa vám uvoľnil jeden alebo viac zubov, môže to byť príznakom paradentózy a mali by ste vyhľadať odbornú pomoc u svojho zubného lekára.

Prečo máte zápal ďasien? 

Zápal ďasien môže mať viacero príčin, ale najčastejšia príčina je bakteriálneho pôvodu: keď je baktérie usadia ako povlak na povrchu vašich zubov. Tieto usadeniny sa nazývajú zubný povlak a ak sa neodstránia, zápal sa môže rozšíriť z povrchu zuba na ďasná. 

Faktory, ktoré spôsobujú zubný povlak a tým zvyšujú riziko zápalu sú: 

  • zlá ústna hygiena
  • fajčenie
  • sladké jedlá

Pomôcť si môžete s našou zubnou pastou s čajovníkovým olejomústnym gélom a ústnou vodou , ktoré poskytnú vašej ústnej dutine dobrú hygienu.

Ako dlho trvá zápal ďasien? 

Akonáhle máte podráždené ďasná a máte podozrenie na zápal ďasien, mali by ste konať. Trvanie zápalu ďasien závisí od toho, ako rýchlo naň zareagujete. 

Zastaviť rozvoj zápalu ďasien môžete aj sami, ak však máte na zuboch usadený zubný kameň (zvápenatený povlak) zubný lekár vám ho musí odstrániť. Ak vás ďasná veľmi bolia, odporúčame vám tiež navštíviť svojho zubára, ktorý dokáže rýchlo skrátiť trvanie zápalu ďasien.

Po vyliečení zápalu ďasien musíte pokračovať v správnej ústnej hygiene. 

zubna hygiena
Australian Bodycare