Čo je Tea Tree olej

HISTÓRIA

Približne pred tisícimi rokmi bol olej Tea Tree po prvýkrát objavený aboriginskími kmeňmi, ktoré pridávali šťavu z lístočkov čajovníka do masiek na tvár.

Ich magické bahnové jazierka, popisované ako súčasť tradičného folklóru, boli v skutočnosti jazierkami, do ktorých popadali listy z čajovníka a v ktorých kúpanie prinášalo mnohé pozitívne účinky na zdravie.

Legendu o Tea Tree oleji si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Západný svet sa po prvýkrát zoznámil s týmito lístkami v roku 1770, keď kapitán Cook pristál v zálive Botany Bay a pripravil svojej posádke čaj z lístkov čajovníka pre podporu ich zdravia. Jeho spoločník, botanik Sir Joseph Banks si kvôli liečivým účinkom vzal na štúdium vzorky týchto lístkov.

Okolo roku 1920 začal austrálsky chemik Dr.Penfold klinický výskum na pacientoch a zdokumentoval prínosy pre zdravie, spojené s olejom Tea Tree.

Dnes sú prínosy oleja Tea Tree využívané vo výrobkoch na vlasy a pokožku, dobre známe.

Olej Tea Tree ako zložka výrobkov je silnou, aktívnou látkou, ktorá pomáha pri účinnom čistení a poskytuje prirodzenú obranu proti nečistotám a iným denným problémom, spôsobeným škodlivejšími aspektami nášho prostredia.
Dezinfekčný prostriedok pre zabezpečenie rovnováhy baktérií, ktorý je vysoko účinným pre celú škálu výskytu problematických miest na pokožke, predstavuje vynikajúcu voľbu pre optimálnu hygienu a režim ošetrovania pokožky.

Prehlásenie od Hammera, Carsona, Riley v časopise Infect Control 1996:
„Výsledky ukazujú, že olej tea tree môže byť užitočným pri odstraňovaní tranzientnej flóry pokožky a potlačovaní, ale uchovaní, jej rezidentnej flóry“.

Austrálsky Tea Tree Oil bol akceptovaný Európskou Farmakologickou Komisiou /European Pharmacopoeia/ a v súčasnosti je v rámci vydania z r. 2002 zaradený medzi terapeutické látky.

Overovaním klinických účinkov kozmetických prípravkov spoločnosti Australian Bodycare sa zaoberali mnohí odborníci vo svete aj na Slovensku.Osvedčili sa mnohým lekárom aj pri liečbe atopických ekzémov a mnohých iných kožných ochorení. Firma Australian Bodycare preto na základe týchto skúseností, ale aj ďalších prác a štúdií, vyvinula vysokokvalitný kozmetický rad pre zdravie pokožky s optimálnym obsahom TTO pre dlhodobú každodennú starostlivosť o pokožku.

Náš rad produktov s čistým olejom Tea Tree je prispôsobený pre celú rodinu. Poskytuje prevenciu a riešenie pre mnoho bežných kožných problémov bez podráždenia pokožky. Všetky produkty sa vyrábajú s najvyššou kvalitou a správnym dávkovaním zložiek tak, aby pokožke čo najviac vyhoveli.

Produkty Australian Bodycare sú dermatologicky testované. Pôsobia na pokožku jemne a ukľudňujúco, sú dokonca vhodné aj pre osoby s citlivou pokožkou.

PRODUKCIA TEA TREE OLEJA

Neprekonateľný olej Tea Tree pochádza z ohraničenej geografickej lokality v Novom Južnom Walese v Austrálii. Okolo oblasti Lismore sa nachádza terén s močaristým dažďovým pralesom, ktorý ponúka ideálne podmienky pre stromy Melaleuca Alternifolia. Výsledkom nie je nič menej ako ten najlepší olej Tea Tree na svete, ktorý sa extrahuje z listov austrálskeho čajovníkového stromu pomocou parnej destilácie.

Listy sa môžu zbierať, akonáhle strom dosiahne vek 18 mesiacov a výšku 1,8 m. Následne potrebuje regeneráciu a proces sa môže opakovať po približne 12-24 mesiacoch.

Okamžite po zbere sa listy destilujú parou (proces prefukovania horúcej pary cez listy). Tento proces je kľúčový pre zachytenie všetkých aktívnych zložiek v listoch pri zachovaní ich čerstvého stavu. Po kondenzácii pary sa olej usadí na povrchu vody a vtedy sa analýzou preveruje jeho kvalita. 

Čo je však najdôležitejšie, stromy potrebujú na svoj vývoj špecifické prírodné podmienky. Netreba preto zdôrazňovať, že zlé podmienky pre stromy sa odrážajú priamo na kvalite oleja.

ZLOŽENIE

Unikátny bezfarebný až svetložltý olej Tea Tree má príjemnú charakteristickú vôňu s terpenickou arómou, podobnou vôni eukalyptu. Vyniká vďaka starostlivo vyváženej optimálnej kombinácii zložiek. Obsahuje 150 organických zložiek, ktoré mu umožňujú, aby tvoril aktívnu prekážku pre baktérie, a tak vyriešil celý rad kožných problémov. Z týchto 150 zložiek je osem najdôležitejších, ktoré zaručujú, že olej má najvyššiu možnú kvalitu. Melaleuca alternifolia a dve zo základných zložiek, Cineol a 4-Terpineol, musia podľa austrálskych noriem dosiahnuť určitý percentuálny podiel, pri ktorom sa docielia vysoké hojivé vlastnosti. Najdôležitejšou zložkou oleja Tea Tree je však Terpineol, látka, ktorá nesie antiseptické vlastnosti.

Pretože na svetovom trhu rastie záujem o Tea Tree Oil (tý trí oil), vzrastá i pokušenie riediť ho s inými olejmi alebo látkami, ktoré podstatne znižujú vysokú účinnosť čistého oleja. Používajte preto iba originálny olej Australian Bodycare, ktorého etiketa na fľaštičke musí obsahovať percentuálny podiel čajovníka spolu s jeho názvom (t.j. Melaleuca alternifolia oil 100%, alebo výrobky s jeho obsahom).

Tea_Tree_oil_australian_bodycare
Najsilnejšie prírodné antiseptikum - ako ste ich poznali od roku 1995.

ROZDIELY V KVALITE OLEJOV TEA TREE

Pre bežného spotrebiteľa môže byť rozlišovanie medzi mnohými rôznymi druhmi silíc „oleja Tea Tree“ pomerne ťažké. Rozdiel v kvalite ako aj v účinkoch je však medzi produktmi veľmi výrazný.

Austrálsky originálny ABC Tea Tree olej *premium je čistá prírodná silica farmaceutickej kvality, klinicky aj vedecky neustále skúmaný a overovaný odborníkmi od roku 1990. Pochádza z jediného druhu stromu Melaleuca Alternifolia, ktorý rastie v Austrálii, v oblasi Nového Južného Walesu. Len olej extrahovaný z tohto stromu bude vynikať jedinečnou charakteristickou vôňou silice s unikátnymi liečivými,  antiseptickými a regeneračnými vlastnosťami.

Tento jedinečný 100% Tea Tree olej Australian Bodycare má nielen správnu kombináciu viac ako 150 aktívnych zložiek, ale aj ich správne vyvážené množstvo, ktoré synergicky zvyšujú svoj terapeutický efekt na pokožke už v malom množstve. Mnohé, na trhu rovnomenné éterické oleje, buď len z príbuzných dopestovaných stromov alebo v posledných rokoch dopestované na iných kontinentoch, jednoducho nemajú desaťročiami získané a laboratóriami preskúmané vlastnosti práve z pôvodnej, nám storočia známej jedinečnej austálskej flóry a liečivej zeme. ABC pure Tea Tree Oil je absolútne čistý číry koncentrát pripravovaný výhradne z mladých najjemnejších myrtovitých lístkov z kríčkov jediného druhu čajovníka, pestovaného na EKO farme v Austrálii.

PÔSOBENIE

ABC 100% Tea Tree Oil *premium uvoľňuje a utišuje väčšinu symptómov spojených s podráždením, drobným poranením, bolesťou, alebo infekciami pokožky, bez poškodenia okolia zdravého tkaniva. Čistý olej je účinný antiseptický a baktericídny prostriedok širokého použitia. Pri správnom dávkovaní je hypoalergický. Je možné ho použiť priamo koncentrovaný alebo zriedený v pomere až 1:250. Originálny Tea Tree Oil ABC našiel aj na Slovensku široké a úspešné uplatnenie v oblasti dermatológie, tiež gynekológie, stomatológie, aromaterapie a v oblasti kozmetiky už od roku 1995.

INDIKÁCIA

Uvedené indikácie sú klinicky overené pri používaní ABC Tea Tree oleja v odporúčanej aplikácii a vhodnom množstve – MENEJ  ZNAMENÁ  VIAC!

Olej a produkty ABC s jeho obsahom sú určené aj na bežnú dennú hygienu tela, no hlavne na ošetrovanie suchej až svrbivej pokožky a tiež poranenej, popálenej, poštípanej, hnisajúcej a inak poškodenej, popraskanej, či infikovanej pokožky, ďalej pôsobia ako prírodný repelent a dezinfikujú aj uštipnutie, popŕhlenie, vyrážky, vriedky, hemoroidy, drobné popáleniny aj od slnka, tiež účinne likvidujú bradavice vírusového pôvodu, sušia kiahne, pomáhajú ničiť plesne, zmierniť psoriázu a dermatitídy, tlmia svrbenie, sú vhodné na ošetrovanie preležanín, depilovanej pokožky, vlasovej pokožky a vlasov. Pri prechladnutí a postihnutí horných dýchacích ciest podporíte liečbu naparovaním s kvapkou oleja do slanej vody, alebo vdychovaním kvapky oleja z vreckovky, bolesti svalov a kĺbov stlmíte masírovaním s ABC Telovým mliekom a pridaním pár kvapiek oleja. Rany u domácich zvierat, ktoré sa naučia znášať kvapku éterickej silice, ošetríte podobne.

Odporúčaná základná kombinácia na ošetrovanie väčšej plochy pokožky: ABC Tekuté mydlo, ABC Vlasový šampón, ABC Telové mlieko, čistý koncentrovaný olej používajte len lokálne a podľa potreby.

Ďalšie informácie s popisom použitia tohto austrálskeho  ABC Tea Tree oleja nájdete v letáku pri oleji, ktorý si zakúpite aj vo vašej lekárni alebo TU.

UPOZORNENIE !

Pri používaní oleja a produktov s jeho obsahom sa vyhýbajte oblasti okolo očí, silice spôsobujú slzenie! Rany po ošetrení olejom neprelepujte! Ak je to potrebné, použite na prekrytie len tenkú vrstvu vzdušnej sterilnej gázy. Precitlivelú pokožku ošetrujte iba olejom s nižšou koncentráciou alebo originálnymi hotovými výrobkami ABC. Čistý 100% olej je rozpúšťadlom pre niektoré plastické hmoty. Uchovávajte ho pri bežnej teplote do 25°C, alebo v chlade, výlučne však v pôvodnej sklenenej fľaštičke, ktorej špeciálne upravené kvapkadlo aj s uzáverom sú certifikované pre dlhodobé uchovávanie silice. Používanie oleja nenahradzuje odbornú lekársku starostlivosť. 

Austrálska norma AS 2783-1985 je uvedená ako norma pre extrakt z Melaleuca alternifolia (botan. názov).  • Pôvodný olej z Melaleuca alternifolia bol zapísaný tiež v Britskom farmaceutickom kódexe – pôvodne z r. 1949, a dnes je tento prírodný olej prémiovej farmaceutickej kvality na zozname liečiv Veľkej Británie a USA.

AKO ZABRÁNIŤ REAKCII NA KONCENTROVANÝ TEA TREE OIL

V prípade častého (myslené viackrát denne) používania čistého TTO na jedno miesto alebo na jemnú citlivú pokožku, môže vzniknúť miestna reakcia (svrbenie, začervenanie) z nadmernej aplikácie koncentrovaného prípravku (čo nie je prejavom alergie, ale citlivosti). Tomuto nežiaducemu efektu a podráždeniu pokožky sa dá ľahko vyhnúť tým, že sa aplikujú prípravky s nižšou vhodnou koncentráciou s obsahom TTO, alebo vhodným riedením 100% koncentrátu oleja napr. s vodou.

(T. Riley, mikrobiológ, Univerzita Západnej Austrálie)
ATTIA – representing Australian Tea Tree Industry

Získajte NOVINKU
VLHČENÉ OBRÚSKY
darček k nákupu nad 55 €
🎁