Čo je Tea Tree olej

HISTÓRIA

Približne pred tisícimi rokmi bol olej Tea Tree po prvýkrát objavený aboriginskími kmeňmi, ktoré pridávali šťavu z lístočkov čajovníka do masiek na tvár.

Ich magické bahnové jazierka, popisované ako súčasť tradičného folklóru, boli v skutočnosti jazierkami, do ktorých popadali listy z čajovníka a v ktorých kúpanie prinášalo mnohé pozitívne účinky na zdravie.

Legendu o Tea Tree oleji si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Západný svet sa po prvýkrát zoznámil s týmito lístkami v roku 1770, keď kapitán Cook pristál v zálive Botany Bay a pripravil svojej posádke čaj z lístkov čajovníka pre podporu ich zdravia. Jeho spoločník, botanik Sir Joseph Banks si kvôli liečivým účinkom vzal na štúdium vzorky týchto lístkov.

Okolo roku 1920 začal austrálsky chemik Dr.Penfold klinický výskum na pacientoch a zdokumentoval prínosy pre zdravie, spojené s olejom Tea Tree.

Dnes sú prínosy oleja Tea Tree využívané vo výrobkoch na vlasy a pokožku, dobre známe.

Olej Tea Tree ako zložka výrobkov je silnou, aktívnou látkou, ktorá pomáha pri účinnom čistení a poskytuje prirodzenú obranu proti nečistotám a iným denným problémom, spôsobeným škodlivejšími aspektami nášho prostredia.
Dezinfekčný prostriedok pre zabezpečenie rovnováhy baktérií, ktorý je vysoko účinným pre celú škálu výskytu problematických miest na pokožke, predstavuje vynikajúcu voľbu pre optimálnu hygienu a režim ošetrovania pokožky.

Prehlásenie od Hammera, Carsona, Riley v časopise Infect Control 1996:
„Výsledky ukazujú, že olej tea tree môže byť užitočným pri odstraňovaní tranzientnej flóry pokožky a potlačovaní, ale uchovaní, jej rezidentnej flóry“.

Austrálsky Tea Tree Oil bol akceptovaný Európskou Farmakologickou Komisiou /European Pharmacopoeia/ a v súčasnosti je v rámci vydania z r. 2002 zaradený medzi terapeutické látky.

Overovaním klinických účinkov kozmetických prípravkov spoločnosti Australian Bodycare sa zaoberali mnohí odborníci vo svete aj na Slovensku.Osvedčili sa mnohým lekárom aj pri liečbe atopických ekzémov a mnohých iných kožných ochorení. Firma Australian Bodycare preto na základe týchto skúseností, ale aj ďalších prác a štúdií, vyvinula vysokokvalitný kozmetický rad pre zdravie pokožky s optimálnym obsahom TTO pre dlhodobú každodennú starostlivosť o pokožku.

Náš rad produktov s čistým olejom Tea Tree je prispôsobený pre celú rodinu. Poskytuje prevenciu a riešenie pre mnoho bežných kožných problémov bez podráždenia pokožky. Všetky produkty sa vyrábajú s najvyššou kvalitou a správnym dávkovaním zložiek tak, aby pokožke čo najviac vyhoveli.

Produkty Australian Bodycare sú dermatologicky testované. Pôsobia na pokožku jemne a ukľudňujúco, sú dokonca vhodné aj pre osoby s citlivou pokožkou.

PRODUKCIA TEA TREE OLEJA

Neprekonateľný olej Tea Tree pochádza z ohraničenej geografickej lokality v Novom Južnom Walese v Austrálii. Okolo oblasti Lismore sa nachádza terén s močaristým dažďovým pralesom, ktorý ponúka ideálne podmienky pre stromy Melaleuca Alternifolia. Výsledkom nie je nič menej ako ten najlepší olej Tea Tree na svete, ktorý sa extrahuje z listov austrálskeho čajovníkového stromu pomocou parnej destilácie.

Listy sa môžu zbierať, akonáhle strom dosiahne vek 18 mesiacov a výšku 1,8 m. Následne potrebuje regeneráciu a proces sa môže opakovať po približne 12-24 mesiacoch.

Okamžite po zbere sa listy destilujú parou (proces prefukovania horúcej pary cez listy). Tento proces je kľúčový pre zachytenie všetkých aktívnych zložiek v listoch pri zachovaní ich čerstvého stavu. Po kondenzácii pary sa olej usadí na povrchu vody a vtedy sa analýzou preveruje jeho kvalita. 

Čo je však najdôležitejšie, stromy potrebujú na svoj vývoj špecifické prírodné podmienky. Netreba preto zdôrazňovať, že zlé podmienky pre stromy sa odrážajú priamo na kvalite oleja.

ZLOŽENIE

Unikátny bezfarebný až svetložltý olej Tea Tree má príjemnú charakteristickú vôňu s terpenickou arómou, podobnou vôni eukalyptu. Vyniká vďaka starostlivo vyváženej optimálnej kombinácii zložiek. Obsahuje 150 organických zložiek, ktoré mu umožňujú, aby tvoril aktívnu prekážku pre baktérie, a tak vyriešil celý rad kožných problémov. Z týchto 150 zložiek je osem najdôležitejších, ktoré zaručujú, že olej má najvyššiu možnú kvalitu. Melaleuca alternifolia a dve zo základných zložiek, Cineol a 4-Terpineol, musia podľa austrálskych noriem dosiahnuť určitý percentuálny podiel, pri ktorom sa docielia vysoké hojivé vlastnosti. Najdôležitejšou zložkou oleja Tea Tree je však Terpineol, látka, ktorá nesie antiseptické vlastnosti.

Pretože na svetovom trhu rastie záujem o Tea Tree Oil (tý trí oil), vzrastá i pokušenie riediť ho s inými olejmi alebo látkami, ktoré podstatne znižujú vysokú účinnosť čistého oleja. Používajte preto iba originálny olej Australian Bodycare, ktorého etiketa na fľaštičke musí obsahovať percentuálny podiel čajovníka spolu s jeho názvom (t.j. Melaleuca alternifolia oil 100%, alebo výrobky s jeho obsahom).

Najsilnejšie prírodné antiseptikum – ako ste ho poznali od roku 1995:

ROZDIELY V KVALITE OLEJOV TEA TREE

Pre obyčajného spotrebiteľa môže byť rozlišovanie medzi mnohými rôznymi druhmi oleja Tea Tree dosť ťažké. Rozdiel v kvalite a teda aj účinkoch však môže byť medzi produktmi veľmi výrazný.

Originálny olej Tea Tree je čistý prírodný produkt a pochádza zo stromu Melaleuca Alternifolia, ktorý rastie v Austrálii. Len olej extrahovaný presne z tohto stromu bude vynikať unikátnymi liečivými a antiseptickými vlastnosťami.

Výslovne tento olej má správnu kombináciu 150 zložiek. Oleje z iných stromov jednoducho nemajú rovnaké prospešné vlastnosti.

PÔSOBENIE

ABC pure Tea Tree Oil / TTO – čistý koncentrát pripravený výhradne z mladých najjemnejších myrtovitých lístkov z jediného druhu čajovníka, pestovaného na EKO farme v Austrálii. Uvoľňuje a utišuje väčšinu symptómov spojených s podráždením, alebo infekciami pokožky, bez poškodenia okolia zdravého tkaniva. Čistý 100%-ný olej je účinný, antiseptický a baktericídny prostriedok širokého použitia. Pri správnom dávkovaní je hypoalergický. Je možné ho používať priamo koncentrovaný alebo zriedený v pomere až 1:250.Tea Tree Oil našiel široké a úspešné uplatnenie v oblasti dermatológie, gynekológie, aromaterapie, ako aj v oblasti kozmetiky.

UPOZORNENIE !

Vyhýbajte sa oblasti okolo očí, spôsobuje slzenie! Rany po ošetrení olejom neprelepujte! Ak je to potrebné, použite na prekrytie len tenkú vrstvu vzdušnej sterilnej gázy. Precitlivelú pokožku ošetrujte iba olejom s nižšou koncentráciou.
Čistý 100% olej je rozpúšťadlom pre niektoré plastické hmoty. Uchovávajte v chlade výlučne v sklenenej nádobe. Jeho používanie nenahradzuje odbornú lekársku starostlivosť. Austrálska norma pre Melaleuca alternifolia je AS 2783-1985 • Olej z Melaleuca alternifolia je zapísaný tiež v Britskom farmaceutickom kódexe z r.1949 a je na zozname liečiv Veľkej Británie a USA.

AKO ZABRÁNIŤ REAKCII NA KONCENTROVANÝ TEA TREE OIL

V prípade dlhodobého požívania čistého koncentrovaného TTO môže u citlivých jedincov vzniknúť miestna reakcia z nadmernej aplikácie prípravku. Tomuto nežiadúcemu efektu a podráždeniu pokožky sa dá ľahko vyhnúť tým, že sa aplikujú prípravky s nižšou vhodnou koncentráciou TTO, alebo riedením 100% TTO napr. s vodou.
(T. Riley, mikrobiológ, Univerzita Západnej Austrálie)

INDIKÁCIA

Ošetrovanie pri postihnutí horných dýchacích ciest (naparovaním), tlmenie bolesti svalov a kĺbov, ošetrovanie hnisajúcej a inak poškodenej pokožky, hemoroidov, lokálnych infekcií, pri uštipnutí hmyzom, ošetrovanie vyrážok, akné, vriedkov, zarastených chĺpkov, drobných popálenín (aj od slnka), taktiež účinne likviduje bradavice vírus. pôvodu, hojí kiahne, plesne, psoriázu a dermatitídy, tlmí svrbenie, ošetrovanie preležanín, depilovanej pokožky, hnisavých ložísk, vlasovej pokožky a vlasov, a o aj ošetrovanie domácich zvierat. Uvedené indikácie sú klinicky overené pri používaní ABC Tea Tree oleja.

Odporúčaná kombinácia na ošetrovanie väčšej plochy pokožky: Tekuté mydlo a Telové mlieko s TTO, 100% TTO podľa potreby.

Viac informácií s podrobnejším popisom aplikácií čajovníkového oleja žiadajte v lekárni alebo na našej adrese.