Ako sa zbaviť suchej pokožky

Mať suchú pokožku je nepríjemný a obťažujúci problém, ktorý nezmizne sám od seba. Našťastie existuje veľa možností, ako môžete svojej suchej pokožke pomôcť. Prečítajte si viac o tom, čo je to suchá pokožka a získajte niekoľko dobrých rád, ako jej znova prinavrátiť zdravý vzhľad.

Suchá pokožka – čo to je a koho postihuje?

Všetci – ženy aj muži, mladí aj starí – môžu mať suchú pokožku, či už na kratšie alebo dlhšie obdobie. Väčšina z nás už určite zažila napríklad suchú pokožku na rukách alebo suché pery. Dobrý a výživný krém na ruky dokáže vyriešiť problém u väčšiny ľudí a úplne najlepšie je, ak ho budete používať aj preventívne, keď je pokožka opäť normálna a jemná.    

Vo všeobecnosti sme všetci náchylnejší na suchú pokožku v zime. K suchej pokožke sú náchylnejší najmä starší ľudia, ľudia s alergiami, ekzémami či astmou. Za suchú pokožku môžu aj metabolické problémy, cukrovka a niektoré druhy liekov. K suchej pokožke sú výrazne viac náchylnejší aj ľudia, ktorí si často umývajú ruky mydlom alebo čistiacimi prostriedkami, napríklad v súvislosti s prácou. Preto by mali pravidelne používať mydlo na suchú pokožku. 


Aké sú príznaky suchej pokožky?

Svrbenie je najčastejším a najnepríjemnejším príznakom suchej pokožky. Ak je koža napnutá, môže aj praskať a potom to bolí ešte viac. Stáva sa drsnou a suchou, objavujú sa na nej červené škvrny, môže sa začať aj odlupovať.

Keď sa poškriabete, svrbenie má v skutočnosti tendenciu sa zhoršovať. Neustálym škriabaním môžete riskovať poranenie pokožky, čím uľahčíte prístup baktériám, ktoré môžu spôsobiť zápal. Existuje teda veľa dobrých dôvodov, prečo urobiť niečo so svrbením a suchou pokožkou skôr, než sa to zhorší.

Suchá pokožka sa môže vyskytnúť na celom tele, ale obzvlášť častá je na tvári, perách, rukách, predlaktiach a dolných končatinách.

Suchá pokožka je spôsobená nedostatkom vody vo vrchnej vrstve pokožky.

Aké sú príčiny suchej pokožky?

Suchá pokožka je spôsobená nedostatkom vody vo vrchnej vrstve kože, nazývanej aj epidermis. Obsah tuku v epiderme pomáha udržiavať vlhkosť pokožky. S pribúdajúcim vekom sa počet mazových žliaz znižuje, preto aj obsah prirodzeného mazu v pokožke je menší a schopnosť zadržiavať vlhkosť v pokožke sa znižuje. Starší ľudia sú tak obzvlášť vystavení suchej pokožke.


Zdravie a dedičnosť

Zdá sa, že suchá pokožka môže byť dedičná. Môžete byť teda geneticky predisponovaní ku kožným problémom, ako je suchá pokožka. Geneticky môžete mať predispozíciu aj na alergie, astmu a ekzémy, ktoré môžu tiež prispieť k vzniku suchej pokožky.

Ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, ochorenie pečene alebo obličiek môžu spôsobiť suchú pokožku. K suchej pokožke môže prispieť aj nesprávna výživa, napríklad nedostatok vitamínu A. Aj niektoré druhy liekov môžu pôsobiť na pokožku tak, že sa stáva suchšou, napríklad  prípravky proti akné, alergiám či vysokému krvnému tlaku.

Pokožku ovplyvňujú aj hormonálne zmeny. Vidno to napríklad v súvislosti s nečistou pokožkou v období puberty, počas menopauzy zase ženy trpia suchšou pokožkou.  

Mydlo a čistiace prostriedky

Pri niektorých prácach je potrebné si často umývať ruky. Mydlo a chemické čistiace prostriedky alebo čistiace prostriedky s alkoholom sú doslova „chemickým koktejlom“ pre vaše ruky. Je preto dôležité, aby ste venovali zvýšenú starostlivosť o svoje ruky prípravkami proti suchej pokožke.

Oblečenie vyrobené z vlny a syntetických materiálov

Ak máte tendenciu mať suchú pokožku, možno zistíte, že vám pomôže držať sa ďalej od oblečenia vyrobeného z vlny alebo syntetických vlákien, ktoré môže pokožku dráždiť. Preto odporúčame nosiť pohodlnejšie bavlnené oblečenie.

Vplyv ročných období

Suché, chladné a veterné zimné počasie pokožke neprospieva. Väčšina z nás cíti, ako sa pokožka stáva napnutejšou a suchšou, keď je vonku chladno a veterno. Pokožke neprospieva ani horúci a suchý vzduch s nízkou vlhkosťou, ktorý je vo vykurovaných priestoroch.

Atopická dermatitída

Nie je ničím výnimočným, že aj malé bábätká postihuje veľmi suchá pokožka a detský ekzém, nazývaný aj atopický ekzém alebo atopická dermatitída. Ide o časté kožné ochorenie, ktoré začína, keď má dieťa niekoľko mesiacov, a potom môže pokračovať aj niekoľko rokov, v niektorých prípadoch až do puberty.

Koža sa stáva veľmi suchou a drsnou, môžu sa na nej vytvárať aj bolestivé pľuzgiere. Ekzém sa často vyskytuje na tvári, krku, zadnej strane zápästia, za kolenami a v lakťovej jamke.

Atopický ekzém je možné liečiť bohatým hydratačným krémom a špeciálnou masťou na atopický ekzém s obsahom kortizónu. Dôležité je používať výživný a hydratačný krém niekoľkokrát denne, aby bola pokožka dostatočne hydratovaná aj v obdobiach, keď pokožka práve netrpí ekzémom.


Tip pre suchú pleť

Peeling pokožky vykonávajte 1-2 krát týždenne. Pri použití peelingu na tvár však netreba zabudnúť ani na exfoliáciu celého tela pomocou telového peelingu. Používanie peelingov pomáha pokožke lepšie absorbovať hydratačné prípravky.

Telový peeling od Australian Bodycare s drvenými semienkami marhuľových jadier a prírodným Tea Tree Oil odstraňuje odumreté kožné bunky a nečistoty z pokožky, vyhladí drsné miesta, zjednocuje tón pleti a pomáha v prevencii pred vznikom škvŕn, vyrážok, zarastením chĺpkov atď. Prípravok obsahuje aj glycerín a alantoín, ktoré pokožku hydratujú a zjemňujú.

Voda a mydlo

Dlhé horúce kúpele vo vani sú krásne, ale sú náročné pre pokožku. Ak teda máte tendenciu mať suchú pokožku, možno vám prospeje, ak trochu skrátite čas kúpeľa a znížite teplotu vody. Tiež neodporúčame kúpať sa niekoľkokrát denne.

Bez mydla a sprchových gélov na telo sa len ťažko zaobídete. Produkty, ktoré pôsobia proti baktériám a majú hodnotu pH šetrnú k pokožke, budú pre vaše telo veľkým prínosom. Naše Tekuté mydlo s antibakteriálnym olejom z čajovníka pomáha udržiavať pokožku bez nežiaducich baktérií. 

Ak máte veľké problémy so suchou pokožkou, príliš ju po kúpaní nedrhnite. Namiesto toho skúste pokožku osušiť extra mäkkým uterákom.

Použite dobrý hydratačný krém

Po kúpaní nezabudnite celé telo natrieť výživným a hydratačným Telovým mliekom. Ak máte veľmi suchú pokožku, mali by ste zvoliť hustý Intenzívny krém. Pre každodennú preventívnu starostlivosť o suchú pokožku odporúčame naše Telové mlieko s čajovníkovým olejom, ktorý pôsobí proti baktériám.  

Nezabudnite ani na dobrý krém na tvár. Pokožka na tvári je jemnejšia a tenšia ako pokožka na tele, preto si musíte vybrať vhodné prípravky na ošetrenie pleti.

Ruky sú tiež veľmi namáhané a vyžadujú si osobitnú pozornosť a ošetrenie dobrým Krémom na ruky bez parabénov. Vo všeobecnosti je dôležité používať krém niekoľkokrát denne. Môžete si kúpiť veľa dobrých krémov, ale fungujú iba vtedy, ak ich používate pravidelne!


Regeneračné telové produkty
Australian Bodycare
pre intenzívnu obnovu

a hydratáciu pokožky


Pozrite sa na svoj jedálniček

Je dôležité piť veľa vody, pretože suchá pokožka môže pochádzať aj zvnútra, ak neprijímate dostatok tekutín.

Okrem toho môžu na pokožku pôsobiť pozitívne aj potraviny s vysokým obsahom mastných kyselín. Vysoký obsah Omega 3 mastných kyselín majú napríklad vlašské orechy a tučné ryby ako tuniak, losos a makrela.

🎁
ZÍSKAJTE DARČEK
pri objednávke produktov
nad 55 €
TEA TREE OIL 10 ml

s kódom: TTO10DARCEK